Кредит онлайн: що слід знати

Дата: 26.04.2021 11:42

Кредит онлайн: що слід знати

Шо таке онлайн-кредит і чи справді так просто отримати кошти не виходячи з дому? Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 3 Закону України «Про електронну комерцію» електронний договір – це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків і оформлена в електронній формі.

Частиною 2 статті 639 Цивільного кодексу України передбачено, що договір, укладений за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем за згодою обох сторін вважається укладеним в письмовій формі.

На перший погляд все просто: гарна грошова пропозиція, прості умови, підтвердили реєстрацію та швидко отримали кошти на картку. А чи знаєте ви, що не підписуючи власноруч паперовий варіант кредитного договору, ви його підписуєте онлайн за допомогою електронного підпису. Тобто, зайшовши на сайт онлайн-кредитування, створивши особистий кабінет, залишивши свої персональні данні, підтвердивши їх за допомогою введення смс-коду, таким чином ви надаєте згоду на використання логіну та паролю особистого кабінету в якості аналога власноручного підпису. Ось це і є ваш електронний підпис. Ця норма закріплена в п. 6 ст. 3 Закону України «Про електронну комерцію» і отримала назву електронний підпис одноразовим ідентифікатором.

Фінансова компанія на своєму сайті в Інтернет-мережі, біл-бордах, оголошеннях, рекламі в транспорті загального користування, розмістивши інформацію про кредити фактично пропонує вам укласти кредитний договір. Зайшовши на сайт такої компанії та, вчинивши вище перелічені дії, ви фактично приймаєте пропозицію на укладення договору та стаєте стороною такого договору – позичальником. Таким чином, ви погоджуєтесь з умовами договору або правилами надання грошових коштів у кредит, навіть якщо ви його і не прочитали, оскільки вони є в загальному доступі, тобто є публічною інформацією.

За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов’язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов’язується повернути кредит та сплатити проценти. Суттєвими умовами, які обов’язково повинні досягти сторони при укладенні такого договору, є умови про мету, суму і строк кредиту, умови і порядок його видачі, розмір, порядок нарахування та виплата процентів, відповідальність сторін. Наразі законодавством України передбачена можливість укладати договори за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем за згодою обох сторін, більше того він вважається укладеним в письмовій формі. Таким чином, фінансові компанії в онлайн режимі пропонують укласти договір, трактуючи його як електронний договір.

З огляду на дані рішення можна дійти висновку, що онлайнкредитодавці, надаючи послуги з кредитування діють в межах Закону, а необізнаність позичальників щодо умов кредитування не є підставою для визнання вищезазначених договорів недійсними.

Досить часто позичальники не звертають увагу на умови кредитних договорів/ договорів позики, таким чином потрапляють у боргові ями, не задумуючись, що повертатимуть в рази більше коштів аніж взяли у фінансової компанії.

Тому перед тим, як звертатись за послугами до онлайн-кредитування зверніть увагу на нижчеперелічені факти:

• перевірте у відкритих реєстрах реєстрацію юридичної особи – кредитодавця, та чи не перебуває фінансова установа в стані припинення/банкрутства;

• дізнайтесь/перевірте ліцензію фінансової установи (серія, номер, дату видачі ліцензії) (відповідно до ст. 91 Цивільного кодексу України та Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг»)

• перевірте досвід, надійність кредитодавця, перевірте наявність судових спорів за участю вибраної Вами фінансової компанії;

• звертайте увагу на умови договору позики/кредитного договору/ умов кредитування – вони можуть досить часто змінюватись;

• оцініть вигідність кредиту – перерахуйте розмір регулярних платежів, відсотків і т. д.

• зверніть особливу увагу на відповідальність позичальника за кредитним договором – штрафні санкції, які нараховує кредитодавець за прострочення виконання зобов’язань.

Слід пам’ятати, що у разі несплати за вищевказаним договором, кредитодавець має повне право на звернення до суду та подальше примусове стягнення заборгованості через виконавчу службу.

Якщо Ви, або Ваші знайомі зіткнулися з правовими проблемами, просимо звертатися за безоплатною правовою допомогою до відділу «Новоселицьке бюро правової допомоги» розташованого за адресою: м. Новоселиця, вул. Чкалова, 7, (перший поверх будівлі районної ради) (03733) 5-07-20.

Пам’ятайте, що карантин — це не перешкода для отримання правової допомоги від держави. Тому завжди будемо раді відповісти на Ваші запитання .

Як отримати правову допомогу дистанційно:

• зателефонувати на безкоштовний номер системи надання безоплатної правової допомоги 0 800-213-103;

• поставити питання в повідомленні на електронну адресу Бюро novoselytske@legalaid.cv.ua;

• написати на електронну пошту найближчого місцевого центру (адреси можна дізнатися на сайті системи БПД https://www.legalaid.gov.ua/.

• скористатися правничою вікіпедієюWikiLegalAid https://wiki.legalaid.gov.ua;

• зв’язатися з Новоселицьким бюро через скайп зв'язок novoselytske@legalaid.cv.ua